środa, 20 grudnia 2017

Od 1 stycznia 2018 r. aktualnie obowiązująca ustawa nie przewiduje przyznania wcześniejszych emerytur rolniczych.

Ustawa z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r. poz. 637) ograniczyła rolnikom możliwość uzyskania prawa do wcześniejszej emerytury rolniczej, wprowadzając ramy czasowe.    O wcześniejszą emeryturę rolniczą mogą ubiegać się rolnicy, którzy do 31 grudnia 2017 r. spełnią łącznie następujące warunki:  

ukończą wiek 55 lat - kobiety i 60 lat -  mężczyźni, będą posiadać co najmniej 30-letni okres rolniczego ubezpieczenia emerytalno-rentowego (bez względu na płeć) oraz zaprzestaną prowadzenia działalności rolniczej.    
 Jeżeli wszystkie trzy warunki podane powyżej zostaną spełnione na dzień 31 grudnia 2017 r., to z wnioskiem o wcześniejszą emeryturę rolniczą można będzie wystąpić również po  tej dacie. 


Od 1 stycznia 2018 r. aktualnie obowiązująca ustawa nie przewiduje przyznania wcześniejszych emerytur rolniczych.


Prośby o przywrócenie możliwości przechodzenia gospodarzom na wcześniejsze emerytury wielokrotnie zgłaszały wojewódzkie izby rolnicze. Powtarzające się argumenty to m.in. ciężka praca przez siedem dni w tygodniu, bez urlopów, uciążliwe warunki (zapylenie, chemiczne środki ochrony roślin, zmienne warunki meteorologiczne) oraz opóźnienie w przekazywaniu gospodarstw w ręce młodych i "ucieczka" tych ostatnich ze wsi do miast w poszukiwaniu pracy.

Jakiś czas temu do tych uwag odniósł się minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Odnosząc się do kwestii wymiany pokoleń w gospodarstwach, minister podkreślił, że rolnik może wcześniej - przed osiągnięciem wieku emerytalnego - zaprzestać prowadzenia działalności przez przekazanie gospodarstwa np. następcy, który zamierza skorzystać z pomocy finansowej z PROW na "młodego rolnika" na rozwój tego gospodarstwa.
Wówczas przekazujący, jeśli nadal pracuje w tym gospodarstwie, zmienia swój status ubezpieczeniowy z rolnika na domownika (za którego składki opłaca rolnik), a po osiągnięciu wieku emerytalnego występuje z wnioskiem do KRUS o ustalenie emerytury rolniczej właśnie jako domownik. Prawo do emerytury rolnikowi i domownikowi ustalane jest według takich samych zasad.

Szef resortu przypomina również, że ze względu na stan zdrowia można ubiegać się o rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy.
Ponadto przepisy przewidują również możliwość opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno rentowe dobrowolnie (na wniosek) przez byłego rolnika (po przekazaniu gospodarstwa) do czasu nabycia prawa do emerytury rolniczej.

- Mając do dyspozycji tak szerokie instrumentarium oraz biorąc pod uwagę stopień rozwoju gospodarczego kraju, należy uznać, że podstawowe prawa rolników ubezpieczonych w KRUS do zabezpieczenia społecznego z tytułu zakończenia aktywności zawodowej są należycie zagwarantowane - podsumował minister Jurgiel.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak wykorzystać wodę deszczową w domu i ogrodzie?

Deszczówka Wodę deszczową warto gromadzić i wykorzystywać - przyda się i w gospodarstwie domowym, i w ogrodzie. Wodę deszczową możemy p...