wtorek, 14 listopada 2017

BUDOWA POMOSTU


W związku z dużą ilością pytań zamieszczam informację na temat budowy pomostów oraz ich legalizacji.

Budowa nowych pomostów

Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. – Prawo wodne (Dz.U. z 2015 r. poz. 469 z póź. zm.), reguluje całokształt zagadnień związanych z gospodarowaniem wodami. Reguluje również kwestie dotyczące własności wód oraz gruntów pokrytych wodami, a także obowiązki właścicieli i użytkowników wód, zasady oraz warunki korzystania z zasobów wodnych oraz gruntów pokrytych wodami na cele budowlane.


Pomosty budowane na gruntach pokrytych powierzchniowymi wodami płynącymi (rzeki i jeziora przepływowe) są na terenie Warmii i Mazur chyba najczęściej budowanymi urządzeniami wodnymi. Niestety nie zawsze budowane są zgodnie z obowiązującym prawem i dlatego postaramy się przybliżyć właściwy sposób postępowania w celu wykonania budowy pomostu zgodnie z obowiązującym prawem.
Pomost do 25m długości całkowitej „na zgłoszenie”.
Budowa pomostu do 25m długości całkowitej zgodnie z art. 123a ustawy Prawo wodne wymaga dokonania zgłoszenia. Organem właściwym do przyjęcia zgłoszenia jest właściwy miejscowo starosta wykonujący to zadanie jako zadanie z zakresu administracji rządowej.
Zgłoszenie zawiera elementy wyszczególnione w pkt. 3 i 4 art. 123a ustawy Prawy wodne,
a mianowicie:
oznaczenie zakładu dokonującego zgłoszenie z podaniem jego siedziby i adresu;
określenie:
a)    celu planowanych do wykonania urządzeń wodnych;
b)    wpływu planowanych do wykonania urządzeń wodnych na wody powierzchniowe i wody podziemne, a w szczególności na stan tych wód oraz realizację celów środowiskowych określonych dla tych wód;
opis wykonywanych robót, ich położenie, podstawowe parametry charakteryzujące planowane roboty i warunki ich wykonania;
termin rozpoczęcia robót;
Do zgłoszenia należy dołączyć:
kopię aktualnej mapy ewidencyjnej z naniesionym schematem planowanych działań i zasięgiem ich oddziaływania;
odpowiednie szkice lub rysunki;
oświadczenie o zgodności planowanego zamierzenia z warunkami korzystania z wód regionu wodnego oraz z wymaganiami wynikającymi z odrębnych przepisów;
zgodę właściciela wody lub właściciela sztucznego zbiornika wodnego;

Szczegółowe informacje dotyczące sposobu i formy przyjęcia zgłoszenia określa właściwy terenowo dla lokalizacji urządzenia wodnego organ – starosta.
Jednym z elementów składających się na zgłoszenie jest uzyskanie  zgody właściciela wody. Dla gruntów pokrytych wodami będących w trwałym zarządzie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego przedmiotową zgodę można uzyskać składając odpowiedni wniosek (zał. nr 3) we właściwym terenowo Rejonowym Oddziale Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Olsztynie.

Pomost powyżej 25 m długości całkowitej objęty jest obowiązkiem uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.
http://www.ddz24.eu/2016/05/19/pomost-plywajacy-na-jeziorze-bielawskim/
Pierwszą czynnością jaką należy wykonać jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów jest ona wymagana lub jeśli decyzja ta nie jest wymagana – wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dokumenty te wydaje odpowiedni terytorialnie ze względu na położenie projektowanego pomostu: wójt, burmistrz lub prezydent.
Przynależność terytorialną projektowanego pomostu można sprawdzić w serwisie mapowym Mapy na stronie www.geomelioportal.pl. Na tej podstawie można określić, do którego organu należy zwrócić się o wydanie decyzji. Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydawana jest w określonym trybie, podczas którego następują uzgodnienia ze stosownymi jednostkami. Opłata skarbowa za wydanie decyzji o warunkach zabudowy wynosi 107,00 zł. Opłata uiszczana jest w gminie, która wydaje decyzję.
Po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy (lub wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli taki na przedmiotowym terenie obowiązuje) należy wystąpić do odpowiedniego terytorialnie Rejonowego Oddziału Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Olsztynie lub Żuławskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu o uzgodnienie warunków budowy tego pomostu. Dane kontaktowe oraz obszar działania poszczególnych rejonowych oddziałów znajdują się w zakładce ZMIUW W OLSZTYNIE. Możliwe jest też uzyskanie uzgodnienia drogą mailową poprzez przesłanie skanu mapy z zaznaczoną lokalizacją projektowanego pomostu (wraz ze współrzędnymi geograficznymi) oraz decyzją o warunkach zabudowy lub wypisem i wyrysem z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli dla zainteresowanego budową pomostu wygodniejsza do zastosowania jest tradycyjna forma polegająca na przesłaniu dokumentów pocztą lub osobiste spotkanie w biurze Zarządu Melioracji, to jest to również możliwe. Wybór sposobu komunikacji z ZMiUW w Olsztynie lub ŻZMiUW w Elblągu należy do zainteresowanego budową pomostu. Przy uzgadnianiu lokalizacji i warunków wybudowania pomostu na pewno Inwestor zostanie przez nas zobowiązany do:
niegrodzenia swojej nieruchomości przyległej do powierzchniowych wód publicznych w odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, a także zakazywania lub uniemożliwiania przechodzenia przez ten obszar,
powiadomienia ZMiUW w Olsztynie lub ŻZMiUW w Elblągu – odpowiedniego terytorialnie rejonowego oddziału, o terminie rozpoczęcia i zakończenia prac związanych z budową pomostu,
wywieszenia na pomoście tablicy identyfikacyjnej z numerem pomostu nadanym przy spisywaniu z ZMiUW w Olsztynie umowy na użytkowanie gruntu pod pomostem,
utrzymania czystości na brzegu jeziora w obrębie budowli i gruntów własnych Inwestora graniczących z powierzchniowymi wodami publicznymi,
utrzymania pomostu w stałej sprawności i dobrym stanie technicznym,
rozebrania pomostu poprzez usunięcie pali z dna jeziora lub rzeki oraz usunięcia pokładu pomostu wraz z utylizacją materiałów po zakończeniu użytkowania pomostu.

Dodatkowo mogą być nałożone na Inwestora inne obowiązki wynikające z warunków lokalnych. Szczególnie ważne są uzgodnienia przyrodnicze związane z lokalizacją projektowanej budowy pomostu. Zdecydowanie unikamy lokalizowania pomostów wśród zwartych trzcinowisk będących miejscem lęgowym i miejscem bytowania wielu gatunków ptactwa wodnego. Istotne są też uzgodnienia z rybackim użytkownikiem wody.
W świetle obecnie obowiązującego Prawa wodnego pomosty powyżej 25m są urządzeniami wodnymi na budowę, których wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego udzielanego w formie decyzji administracyjnej wydawanej zarówno na podstawie Prawa wodnego jak i Kodeksu postępowania administracyjnego. Decyzja ta musi spełniać wymogi przepisów zawartych w obu ustawach. Organem właściwym do wydania pozwolenia wodnoprawnego jest starosta. Pozwolenia wodnoprawne są wydawane wyłącznie na wniosek podmiotu zainteresowanego uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego. Do wniosku o udzielenie pozwolenia wodnoprawnego należy dołączyć operat wodnoprawny sporządzony zgodnie z wymogami art. 132 Prawa wodnego. Artykuł ten opisuje dokładnie, jakie elementy musi zawierać operat wodnoprawny. Do wniosku należy dołączyć również decyzję o warunkach zabudowy lub wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz opis prowadzenia zamierzonej działalności sporządzony w języku nietechnicznym. Opłata skarbowa za wydanie pozwolenia wodnoprawnego wynosi 217,00 zł.
Po uzyskaniu pozwolenia wodnoprawnego lub dokonaniu zgłoszenia kolejnym dokumentem niezbędnym do realizacji budowy pomostu jest uzyskanie od Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego zgody na prawo dysponowania gruntem na cele budowlane zgodnie z art. 20 w związku z art. 11 ust.1 pkt 4 ustawy Prawo wodne, w imieniu, którego działa Dyrektor Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Olsztynie. Zgoda wydawana jest na wniosek Inwestora w formie umowy na użytkowanie gruntu pokrytego wodami. Wniosek o zawarcie umowy w formie aktywnego formularza znajduje się w załączniku nr 1. Wniosek należy pobrać ze strony, wypełnić oraz przesłać na adres mailowy: k.turowski@zmiuw.pl lub w formie papierowej pocztą na adres: ZMiUW w Olsztynie, ul. Partyzantów 24, 10-526 Olsztyn.
Wybór sposobu komunikacji należy do zainteresowanego budową pomostu. Do wniosku o użytkowanie gruntu pokrytego wodami, stanowiącymi własność Skarbu Państwa należy dołączyć:
Decyzję pozwolenie wodnoprawne na budowę pomostu (kserokopia, skan) lub zaświadczenie bądź oświadczenie o skutecznie dokonanym zgłoszeniu i niewniesieniu sprzeciwu przez organ właściwy do przyjęcia zgłoszenia,
Kopię mapy ewidencyjnej lub planu zagospodarowania terenu z naniesionym pomostem wraz z jego wymiarami i lokalizacja określoną za pomocą współrzędnych geograficznych (kserokopia lub skan).
Po otrzymaniu wniosku na jego podstawie zostanie przygotowana umowa na użytkowanie gruntów pod wodami. Umowa zostanie przesłana w czterech egzemplarzach drogą pocztową. Po otrzymaniu umowy prosimy o podpisanie każdego egzemplarza i odesłanie dwóch egzemplarzy, w tym egzemplarza parafowanego przez pracowników ZMiUW w Olsztynie na adres: ul. Partyzantów 24, 10-526 Olsztyn.
Tak przygotowana umowa będzie stanowiła tytuł prawny do wejścia na grunt pokryty wodami z budową pomostu. Umowa jest również niezbędnym elementem do uzyskania pozwolenia na budowę lub przyjęcia zgłoszenia budowy pomostu przez właściwego terytorialnie starostę.
Kolejną czynnością jest sporządzenie projektu na budowę pomostu. Prawo budowlane rozróżnia  dwie kategorie pomostów:
Pomosty o długości całkowitej do 25 m i wysokości, liczonej od korony pomostu do dna akwenu do 2,50 m, które służą do:
a) cumowania niewielkich jednostek pływających, jak łodzie, kajaki, jachty,
b) uprawiania wędkarstwa,
c) rekreacji.
Pozostałe pomosty.
Pomosty z pierwszej kategorii zgodnie z art. 29 ust.1 pkt 16 Prawa budowlanego nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, a jedynie należy dokonać zgłoszenia zamiaru ich wykonania przed terminem rozpoczęcia robót do właściwego terytorialnie starosty. Na budowę tych pomostów nie jest wymagane sporządzenie projektu budowlanego a jedynie planu zagospodarowania terenu i rysunków pomostu składanych łącznie ze zgłoszeniem i oświadczeniem o prawie dysponowania gruntem na cele budowlane. Uzyskana wcześniej w ZMiUW w Olsztynie umowa na użytkowanie gruntów pod pomostem jest do tego podstawą.
Pomosty z drugiej kategorii wymagają sporządzenia projektu budowlanego przez osobę do tego uprawnioną. Organem, do którego należy wystąpić z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na budowę jest właściwy terytorialnie starosta. Do wniosku o udzielenie pozwolenia na budowę należy złożyć również oświadczenie o prawie dysponowania gruntem na cele budowlane. Uzyskana wcześniej w ZMiUW w Olsztynie umowa na użytkowanie gruntów pod pomostem jest do tego podstawą.
Specyfika urządzeń wodnych oraz ich rola w kształtowaniu zasobów wodnych i korzystaniu z tych zasobów powoduje, że ich budowę i funkcjonowanie reguluje nie tylko ustawa Prawo wodne, ale również ustawa Prawo budowlane. Oprócz wydanej na podstawie ustawy Prawo wodne decyzji (pozwolenia wodnoprawnego) na wykonanie urządzenia wodnego, podmiot musi również uzyskać decyzję (pozwolenie na budowę) wydaną na podstawie ustawy Prawo budowlane. W przypadku budowy niewielkiego pomostu o długości do 25 metrów zamiast pozwolenia na budowę wystarczy przyjęcie zgłoszenia budowy pomostu.

Reasumując, na wykonanie pomostu do 25m, w tym również na jego odbudowę, rozbudowę czy przebudowę należy spełnić następujące warunki:
Uzyskać decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - wydaje właściwy terytorialnie wójt, burmistrz, prezydent,
Dokonać zgłoszenia  właściwemu organowi – staroście, na podstawie ustawy Prawo wodne,
Uzyskać zgodę na prawo dysponowania gruntem na cele budowlane pod pomostem – wydaje Dyrektor Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Olsztynie w formie umowy użytkowania gruntu,
Dokonać zgłoszenia wykonania robót budowlanych w starostwie na podstawie ustawy Prawo budowlane;
Na wykonanie pomostu powyżej 25m, w tym również jego odbudowę, rozbudowę czy przebudowę, należy spełnić następujące warunki:
Uzyskać decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - wydaje właściwy terytorialnie wójt, burmistrz, prezydent,
Uzyskać decyzję administracyjną, pozwolenie wodnoprawne - wydaje odpowiedni miejscowo starosta na podstawie ustawy Prawo wodne,
Uzyskać zgodę na prawo dysponowania gruntem na cele budowlane pod pomostem – wydaje Dyrektor Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Olsztynie w formie umowy użytkowania gruntu,
Uzyskać decyzję pozwolenie na budowę w starostwie powiatowym na podstawie ustawy Prawo budowlane;


Tekst ten nie wyczerpuje opisu wszystkich możliwych przypadków budowy pomostów na wodach. Omawia te najczęściej występujące i dotyczące głównie budowy pomostów przez osoby fizyczne, które służą potrzebom rekreacji, uprawiania wędkarstwa i sportów wodnych. Wszelkie informacje niezbędne do przeprowadzenia procedury budowy pomostu zgodnie z obowiązującymi przepisami można uzyskać w Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych w Olsztynie pod nr tel. 89 521 71 10 lub odpowiednim miejscowo Rejonowym Oddziale ZMiUW w Olsztynie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak wykorzystać wodę deszczową w domu i ogrodzie?

Deszczówka Wodę deszczową warto gromadzić i wykorzystywać - przyda się i w gospodarstwie domowym, i w ogrodzie. Wodę deszczową możemy p...