niedziela, 22 stycznia 2017

Apel do hodowców drobiu dotyczący ognisk ptasiej grypy – szczególne środki ostrożności

W związku z wystąpieniem ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 na terenie Polski Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Główny Lekarz Weterynarii oraz Wojewoda Wamińsko-Mazurski apelują do hodowców drobiu o zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzeganiu zasad w celu ochrony gospodarstw przed wirusem.

Wirus grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.

Należy bezwzględnie przestrzegać zasady bioasekuracji:

    zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich,
    nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany,
    nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki,
    stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne praz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem,
    stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób,
    przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości swobodnego poruszania się po otwartym wybiegu.



Hodowco!

Pamiętaj o zgłaszaniu niezwłocznie do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu (spadek nieśności; nagłe, zwiększone padnięcia drobiu).

Objawy kliniczne wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu: depresja, gwałtowny spadek/utrata produkcji jaj, miękkie skorupy jaj, objawy nerwowe, zasinienie i obrzęk grzebienia i dzwonków, silne łzawienie, obrzęk zatok podoczodołowych, kichanie, duszność, biegunka. Padnięcia ptaków mogą być nagłe, bez widocznych objawów. Śmiertelność może dochodzić do 100%.

Przypominamy też, że za brak stosowania zasad bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne – w wysokości do 8 tys. zł.




Więcej informacji w załącznikach poniżej:
– Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – kliknij tutaj
– Apel do hodowców drobiu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii – kliknij tutaj
– Informacja dla hodowców drobiu Głównego Lekarza Weterynarii – kliknij tutaj





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak wykorzystać wodę deszczową w domu i ogrodzie?

Deszczówka Wodę deszczową warto gromadzić i wykorzystywać - przyda się i w gospodarstwie domowym, i w ogrodzie. Wodę deszczową możemy p...