poniedziałek, 3 sierpnia 2015

„Baw się, myśl, żyj”

W związku z nadchodzącymi upałami MSW i służby apelują o rozwagę i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad wodą.


Meteorolodzy ostrzegają, że w tym tygodniu temperatura przekroczy 30 stopni, a nawet będzie się zbliżać do 40. W związku z tym wiele osób będzie szukało ochłody w wodzie. Dlatego służby apelują, aby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy i pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu.

Poprzednia fala upałów na początku lipca przyniosła tragiczny bilans wypadków. Podczas weekendu 4-5 lipca utonęło 37 osób, z czego aż 26 w niedzielę 5 lipca. Był to najtragiczniejszy dzień tych wakacji pod względem liczby utonięć. W miniony weekend utonęły 4 osoby.

Przyczyny tragedii nad wodą to najczęściej brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura, kąpiel w miejscach niestrzeżonych oraz niestety kąpiel po spożyciu alkoholu.

Z policyjnych statystyk z 2014 r. wynika, że do utonięć dochodzi najczęściej w rzekach (190 osób), jeziorach (145 osób), stawach (111 osób) oraz zalewach (51 osób). Najrzadziej do śmiertelnych wypadków dochodzi na strzeżonych kąpieliskach i na basenach.

Służby apelują również, aby wchodząc do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu pamiętać o tym, że musimy stopniowo schładzać ciało, żeby przyzwyczaić je do niższej temperatury – w ten sposób unikniemy szoku termicznego.

Uprawiając sporty wodne - pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami - zadbajmy o to, żeby wszyscy mieli założone kapoki. W sytuacji, gdy wypływamy w dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.

Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych. Dobrze, żeby miały założone na siebie nadmuchiwane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.

Do apelu resort dołącza link do spotu „Baw się, myśl, żyj”: https://www.youtube.com/watch?v=pu9UgYGdlDI Film został zrealizowany w ramach konkursu MSW pt. „Niezatapialni”.Źródło: MSW

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz