wtorek, 18 marca 2014

Czy gminie potrzebna jest policja śmieciowa?

Według mnie jeśli przypilnujemy jako samorząd racjonalnego gospodarowanie odpadami, to niepotrzebna będzie policja śmieciowa, bo same przypilnują realizacji nałożonych na nie zobowiązań.
Ostatnio usłyszałem że sporo mieszkańców naszej gminy nie ma spisanych umów śmieciowych szczególnie tzw turystów mających pobudowane domy na terenie naszej gminy. Więc zadaje pytanie czy potrzebujemy policji śmieciowej czy wystarczy nam do tego nasza straż gminna,  która już funkcjonuje.

Przeszukując internet znalazłem fajny artykuł który dotyczy pytania zadanego wyżej życzę miłej lektury i zapraszam do dyskusji pozdrawiam wasz sołtys Piotr Krzysztof Dusyn.
- Dobrze posegregowany papier, plastik, szkło i metal może być surowcem, którym samorządy będą mogły również handlować. Na przykład w Skandynawii dobrze posegregowane odpady są w niektórych miejscach odbierane za darmo - podkreśla minister.
Jednocześnie wyjaśnia, że nie chciałby tworzyć dodatkowych organów, takich jak policja śmieciowa, bo mnożenie bytów kontrolnych jest dzisiaj niepotrzebne.
- Jeśli w ramach formalnych konsultacji pojawią się wnioski o rozbudowanie jakiejś części administracji lub dołożenie kompetencji kontrolnych, to będziemy się nad tym zastanawiać. Jeżeli już trzeba by było coś w tym kierunku zrobić, to wolałbym wzmocnić wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska, bo te instytucje już istnieją - tłumaczy minister Marcin Korolec.
Dodaje, że kontrola jest potrzebna, bo dzięki niej dowiadujemy się m.in. o zupełnie nieodpowiedzialnych ustaleniach samorządów, takich jak zgoda na ograniczenie odbioru odpadów od mieszkańców do jednego razu na kwartał.
- Jest to kompletne nieporozumienie i myślę, że takie władze zostaną odpowiednio w wyborach ocenione. Osobiście nie wyobrażam sobie funkcjonowania przez trzy miesiące z odpadami w piwnicy - mówi minister Korolec.
Przypomina jednocześnie, że dziś wdrażanie ustawy śmieciowej kontrolują nie tylko wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska.
- W trakcie moich podróży po Polsce słyszałem, że gminy też prowadzą kontrolę tego, w jaki sposób przedsiębiorcy wywiązują się z podjętych zobowiązań. W niektórych przypadkach samorządy musiały wytykać firmom błędy - wyjaśnia minister.
Samorządom z kolei błędy wytykają prowadzący regionalne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych.
- Zgłaszają nam problem polegający na braku nadzoru gmin nad odbierającymi odpady komunalne, przez co brakuje strumienia odpadów w regionalnych instalacjach - informuje Emilia Kołaczek z Departamentu Gospodarki Odpadami Ministerstwa Środowiska.
Problemem jest też nadzór nad segregacją u źródła, czyli w domach mieszkańców. W tym wypadku, jak tłumaczy Karolina Kulicka, dyrektor Departamentu Informacji o Środowisku Ministerstwa Środowiska, niezbędna jest dobra komunikacja z mieszkańcami.
- Zamieszanie wokół ustawy śmieciowej w lipcu tego roku pokazało, jak istotny jest właściwy dialog z mieszkańcami. Jeżeli mieszkańcy nie będą mieli praktycznych instrukcji, gdzie wrzucać na przykład karton po mleku, to trudno będzie sprostać normom unijnym i zobowiązaniom w zakresie odpowiednich poziomów recyklingu i odzysku - uważa Karolina Kulicka.

http://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/czy-gminom-potrzebna-jest-policja-smieciowa,52739.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak wykorzystać wodę deszczową w domu i ogrodzie?

Deszczówka Wodę deszczową warto gromadzić i wykorzystywać - przyda się i w gospodarstwie domowym, i w ogrodzie. Wodę deszczową możemy p...