wtorek, 2 czerwca 2015

Tańszy prąd. Farma fotowoltaiczna pozwoli zaoszczędzić gminie.

Przeszukując internet znalazłem artykuł jak inne gminy radzą sobie z oszczędzaniem i jednocześnie inwestowaniem w odnawialne źródła energii. Niestety gmina której dotyczy artykuł jest gmina bogatszą w zasoby finansowe. Zapraszam do lektury.
Gmina powinna uzyskać ze sprzedaży prądu wyprodukowanego na farmie w ciągu roku około 600 tys. zł - powiedział w piątek PAP specjalista ds. inwestycji w gminie Ustronie Morskie, Piotr Byczkowiak. Dla porównania roczne wydatki na energię elektryczną w gminie to około 750 tys. zł - dodał.
 Zdaniem Byczkowiaka, zaoszczędzone pieniądze pozwolą gminie np. nie podwyższać podatków lub sfinansować inwestycje, na które nie trzeba będzie już zaciągać kredytów.

 Według gminy, farma fotowoltaiczna wybudowana na terenie po dawnym wysypisku śmieci to pierwsza tego rodzaju inwestycja w kraju. Na taki pomysł wpadł wójt gminy, który widział podobne rozwiązania w Niemczech - powiedział Byczkowiak. Farma ma moc 1 MW - to tyle, ile potrzeba do zasilenia np. 200 gospodarstw jednorodzinnych.

Wartość całej inwestycji to blisko 7,6 mln zł (5 mln pochłonęła budowa samej farmy, reszta to koszty rekultywacji nieczynnego wysypiska), z czego nieco ponad 2,6 mln zł to unijne dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Baterie fotowoltaiczne zamontowano na powierzchni dwóch hektarów dawnego wysypiska, ale gmina nie wyklucza powiększenia farmy i zwiększenia jej mocy nawet do około 3 MW. Gmina jest zainteresowana także współpracą z uczelniami wyższymi, które mogłyby prowadzić na farmie badania naukowe. W planach jest także postawienie tam stacji meteorologicznej. (PAP) 

Źródło:  http://samorzad.pap.pl/depesze/wiadomosci_centralne/151727/Tanszy-prad--Farma-fotowoltaiczna-pozwoli-zaoszczedzic-gminie-600-tys--zl-rocznie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz