środa, 18 marca 2015

Bezpłatne badania profilaktyczne kobiet w powiecie giżyckim.

NFZNarodowy Fundusz Zdrowia Oddział Wojewódzki w Olsztynie zaprasza na bezpłatne badania cytologiczne Panie w wieku 25-29 lat, które od trzech lat nie miały wykonywanej cytologii, zaś na badania mammograficzne Panie w wieku 50-69 lat, które od dwóch lat nie miały wykonanego badania mammograficznego.
W kwietniu w powiecie giżyckim stacjonować będzie mammobus, w którym Panie będą mogły wykonać bezpłatne badania mammograficzne we własnej gminie, bez konieczności dojazdu do placówek stacjonarnych. Badania cytologiczne zaś można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym posiadającym umowę z NFZ. Aktualny wykaz wszystkich placówek realizujących badania w ramach programu można znaleźć na stronie www.nfz-olsztyn.pl w zakładce pacjenci, profilaktyczne programy zdrowotne.
W powiecie giżyckim profilaktyczne badania cytologiczne wykonało 27,62% kobiet uprawnionych do ich wykonania, zaś badania mammograficzne 43,06% kobiet. Powody niskiej frekwencji są różne. Z reguły Panie badania profilaktyczne odkładają na później, w myśl błędnego przekonania "gdy zacznę się badać, to na pewno zachoruję". A przecież profilaktyka jest szansą na zdrowie i życie.
Poniżej przedstawiamy państwu procentowy udział objętej populacji w powiecie giżyckim programem profilaktyki raka piersi oraz raka szyjki macicy, 01.03.2015 r.

Artykuł pochodzi:

NFZ_mammobus1 NFZ_mammobus2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz