piątek, 24 stycznia 2014

Ustawienie oznakowania nazw ulic na terenie gminy

Ustawienie oznakowania nazw ulic na terenie gminy.

Czy ustawienie oznakowania nazw ulic na terenie gminy, sołectwa wymaga uzyskania pozwolenia na budowę lub zgłoszenia właściwemu organowi?
Przedmiotowe oznakowanie umieszczane na skrzyżowaniach, wykonane ma być na stalowym słupku do którego będą przytwierdzone tabliczki z nazwami ulic. Kiedy będą ustawione oznakowania nazw ulic w Miłkach? Takie pytania lub podobne od roku składają mieszkańcy Miłek, ale ostatnio zadał mi podobne pytanie sołtys sąsiedniego sołectwa pomyślałem, że temat warto jest opublikować.



Odpowiedź

Ustawienie oznakowania nazw ulic, nawet w postaci umieszczanych na skrzyżowaniach słupków stalowych z nazwami ulic, zakwalifikować należy jako wykonywanie robót budowlanych/budową określonego obiektu budowlanego/względnie montażem. Z punktu widzenia formalnego należy więc stwierdzić, że wykonanie tego rodzaju oznakowania ulicy wymagać będzie uzyskania dla każdego oznaczenia z osobna decyzji o pozwoleniu na budowę. Stanowi o tym art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) - dalej pr. bud. Z drugiej strony zdaje się to być całkowitym nonsensem praktycznym, stąd też logicznie rzecz ujmując najlepiej byłoby zakwalifikować przedmiotową inwestycję jako budowa obiektów małej architektury, które zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 22 pr. bud. zwolnione są z obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. oraz obowiązku zgłoszenia. Zgodnie z pr. bud. obiektem małej architektury jest obiekt niewielki obiekt budowlany (niebędący budynkiem ani budowlą), w szczególności (lecz nie ograniczając do) obiekty kultu religijnego, użytkowe, rekreacyjne i służące utrzymaniu porządku. Choć nie wynika to bezpośrednio z przepisów, a w konkretnym stanie faktycznym brak jest określonego, jednoznacznego orzecznictwa, to należy stwierdzić, że tego rodzaju obiekty (słupki z nazwami ulic) najbliższe w swej definicji będą właśnie obiektom małej architektury.
 
Rozmawiając z wójtem Stanisławem Wasiakowskim usłyszałem, że gmina planuje w przyszłości postawienie takich znaków pozyskując na to środki zewnętrzne co pozwoliło by na ustawienie takich znaków w wszystkich większych miejscowościach naszej gminy. 

Moim zdaniem sołectwa mogą planować takie wydatki w swoich funduszach sołeckich, lecz w porozumieniu z gminą co ułatwi np postawienie takich znaków. Sam wiem że w naszej miejscowości przyjezdnym ciężko jest znaleźć niektóre domostwa nr ulic szczególnie mówię o kurierach którym ciężko dotrzeć np. na ulicę Zieloną, drogowskaz taki ułatwiłby mu dotarcie i skróciło czas dostarczenia paczki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jak wykorzystać wodę deszczową w domu i ogrodzie?

Deszczówka Wodę deszczową warto gromadzić i wykorzystywać - przyda się i w gospodarstwie domowym, i w ogrodzie. Wodę deszczową możemy p...