piątek, 22 listopada 2013

Co nowego w sołectwie Miłki

Co nowego w sołectwie 2013 rok
W kwietniu 2013 roku rozpoczęliśmy prace na plaży w Miłkach. Pomost został odremontowany ze względu na zły stan desek i belek konstrukcyjnych których nie oszczędził czas, ani lód którego zimą nie brakuje.

Biogazownie szansa dla rolnictwa? Zbyt kosztowna inwestycja.

Witam wszystkich odwiedzających. 
W dniu 20 listopada 2013 r. uczestniczyłem w konferencji organizowanej przez Fundacje na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa wraz z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Olsztynie po tytułem " Biogazownie szansą dla rolnictwa i środowiska."

poniedziałek, 18 listopada 2013

Ogłoszono konkurs nr 8/POKL/9.5/2013

Ogłoszenie konkursu nr 8/POKL/9.5/2013


SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO
ogłasza konkurs otwarty nr 8/POKL/9.5/2013
na nabór wniosków o dofinansowanie projektów ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego projektów
Priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach,
Działania 9.5: Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich,
Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, obejmujących w ramach oddolnych inicjatyw edukacyjnych:

  • projekty skierowane do obszarów wiejskich realizujące typy operacji określone dla Działań/Poddziałań: 9.1.1, 9.1.2, 9.2, 9.4, 9.6.1, 9.6.2.

UWAGA!
Zmiana typu Beneficjenta uprawnionego do aplikowania w ramach Działania 9.5:


Zgodnie z zapisami Szczegółowego Opisu Priorytetów PO KL 2007-2013 o dofinansowanie realizacji projektu
w ramach przedmiotowego konkursu mogą ubiegać się:
  • organizacje pozarządowe w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536 z późn. zm.),
  • Lokalne Grupy Działania.

Ponadto, z uwagi na maksymalną wartość projektów, tj. 50 000zł, Beneficjenci spoza sektora finansów publicznych mają obowiązek rozliczania kosztów kwotami ryczałtowymi – kryterium horyzontalne.


Wnioski o dofinansowanie projektu można składać osobiście, kurierem lub pocztąw terminie:
od 8 listopada 2013 r. do chwili zawieszenia naboru bądź zamknięcia konkursu, w godz. od 8.00 do 15.00
w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego,
Departament Europejskiego Funduszu Społecznego, 10-562 Olsztyn, ul. E. Plater 1,
II piętro, pokój 303, tel. 89 52 19 715, 89 52 19 755
Decyduje data wpływu wniosku do Instytucji Ogłaszającej Konkurs.


Na realizację projektów wyłonionych do realizacji w ramach konkursu na dzień 1 września 2013 r. dostępna jest kwota 941 474,57 PLN

Dokumentacja konkursowa jest dostępna w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiegooraz na stronie internetowej www.efs.warmia.mazury.pl


Dodatkowe informacje można uzyskać w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Departament Europejskiego Funduszu Społecznego, 10-562 Olsztyn, ul. E. Plater 1, II piętro, Biuro Informacji i Promocji, pokój 355, tel. 089 52 19 721,  e-mail: dfs(at)warmia.mazury.pl oraz na stronie internetowej www.efs.warmia.mazury.pl




Dokumentacja konkursowa

Regionalne Forum Partnerstw Lokalnych

Regionalne Forum Partnerstw Lokalnych


W imieniu Regionalnego Ośrodka EFS w Olsztynie zapraszam na Regionalne Forum Partnerstw Lokalnych, które odbędzie się w dniach 22-23.11.2013 w hotelu Anders w Starych Jabłonkach.

Spotkanie ma na celu wzmocnienie i integrację grup partnerskich, zarówno tych istniejących, jak i planujących współpracę, poznanie dobrych praktyk działania partnerstw w różnych obszarach (m.in.: ekonomia społeczna, turystyka lokalna), wymianę doświadczeń oraz refleksję nad tym, co wzmacnia, a co osłabia lokalne partnerstwa.

Spotkanie skierowane jest do przedstawicieli/ek partnerstw istniejących oraz tworzonych i wspieranych przez animatorów i animatorki ROEFS w Olsztynie, Elblągu i Ełku; przedstawicieli/ek partnerstw z województwa warmińsko-mazurskiego (powstałych m.in. w ramach OWIES i innych działań); lokalnych liderów/ki oraz animatorów/ki.

W Forum uczestniczyć będą eksperci:  Marek Romaniec -przedstawiciel partnerstwa Fundacja „Naszyjnik Północy” oraz Zbigniew Wejcman ze Stowarzyszenia BORIS, ekspert do spraw partnerstw.

Spotkanie ma charakter prezentacyjno – warsztatowy.

Zainteresowanych prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego

i odesłanie go drogą e-mailową na adres m.hausman(at)eswip.pl lub faxem pod numer  89 523 73 45 do dnia 20 listopada 2013 roku do godz. 12.00.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Decyduje kolejność zgłoszeń. Uczestnictwo w spotkaniu zostanie potwierdzone telefonicznie na podany w formularzu numer.

Pliki:
fileadmin/repozytorium/osrodki/elk/aktualnosci/zgloszenie_uczestnictwa_FORUM_22-23.11.2013.doc300 K
fileadmin/repozytorium/osrodki/elk/aktualnosci/Program_FORUM_22-23.11.2013.doc318 K

Lokalna Grupa Rybacka "Wielkie Jeziora Mazurskie" ogłosiła konkurs

Nabór wniosków w ramach Programu Operacyjnego RYBY

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „Wielkie Jeziora Mazurskie” informuje o możliwości składania wniosków na operacje, które spełniają warunki przyznania pomocy w ramach środka 4.1 „Rozwój obszarów zależnych od rybactwa” Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”. Termin składania wniosków: od 12 sierpnia do 12 września 2013 r.
I. Operacje do realizacji:
4.1.a  „Wzmocnienie konkurencyjności i utrzymanie atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa” – nabór nr II/LGR „Wielkie Jeziora Mazurskie”/PORYBY/4.1/a/2013,
4.1.b „Restrukturyzacja lub reorientacja działalności gospodarczej, lub dywersyfikacja zatrudnienia osób mających pracę związaną z sektorem rybactwa, w drodze tworzenia dodatkowych miejsc pracy poza tym sektorem” – nabór nr II/LGR „Wielkie Jeziora Mazurskie”/ PORYBY /4.1/b/2013,
4.1.c „Podnoszenie wartości produktów rybactwa, rozwój usług na rzecz społeczności zamieszkującej obszary zależne od rybactwa” – nabór nr II/LGR „Wielkie Jeziora Mazurskie”/PORYBY/4.1/c/2013.
II. Termin składania wniosków:
Wnioski o przyznanie pomocy wraz z załącznikami składa się bezpośrednio w Biurze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Wielkie Jeziora Mazurskie” w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 09.00 do 15.00 w terminie od 12 sierpnia do 12 września 2013 r. Decyduje data wpływu wniosku do Biura Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Wielkie Jeziora Mazurskie”.
III. Miejsce składania wniosków:
Wnioski składa się w Biurze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Wielkie Jeziora Mazurskie”, Pl. Wolności 1b, 11-600 Węgorzewo.
IV. Miejsce udostępnienia dokumentacji konkursowej:
Formularze wniosków o przyznanie pomocy wraz z instrukcjami, wykaz dokumentów i wzory formularzy niezbędnych do wyboru operacji przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „Wielkie Jeziora Mazurskie” oraz kryteria wyboru operacji znajdują się na stronach internetowych:
oraz w Biurze Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Rybackiej „Wielkie Jeziora Mazurskie”
i Departamencie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, przy ul. Emilii Plater 1, 10- 562 Olsztyn.
V. Limit dostępnych środków wynosi dla poszczególnych naborów:
Wzmocnienie konkurencyjności i utrzymanie atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa, w tym:
Sektor publiczny – 6 481 022,51 zł
Restrukturyzacja lub reorientacja działalności gospodarczej, lub dywersyfikacja zatrudnienia osób mających pracę związaną z sektorem rybactwa, w drodze tworzenia dodatkowych miejsc pracy poza tym sektorem, w tym:
Sektor gospodarczo-społeczny –  522 637,19 zł
Podnoszenie wartości produktów rybactwa, rozwój usług na rzecz społeczności zamieszkującej obszary zależne od rybactwa, w tym:
Sektor gospodarczo-społeczny – 1 501 127,42 zł
VI. Informacje dodatkowe
Beneficjenci mogą skorzystać z pomocy pracowników Biura Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Wielkie Jeziora Mazurskie” przy przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych oraz uzyskać dodatkowe informacje w Biurze Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Wielkie Jeziora Mazurskie”, Pl. Wolności 1b, 11-600 Węgorzewo, tel. 87 428 47 41, e-mail: biuro@mazurylgr.pl

Źródło informacji: www.mazurylgr.pl

Program PROGRESS

Nabór wniosków w ramach programu PROGRESS

Otwarto nabór wniosków w ramach programu Progress (Program PROGRESS to instrument finansowy, który wspiera rozwój i koordynację polityki UE w następujących pięciu obszarach: zatrudnienie, włączenie społeczne i ochrona socjalna, warunki pracy, przeciwdziałanie dyskryminacji, równość kobiet i mężczyzn; więcej informacji: http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=987&langId=pl ).
Celem niniejszego naboru jest wspieranie nowych form współpracy sektorów prywatnego i publicznego oraz innych aktorów rynku pracy, jak np. firmy szkoleniowe czy partnerzy społeczni, w celu wypełnienia luki pomiędzy zapotrzebowaniem rynku pracy, a dostępnością do wyspecjalizowanej kadry.
Wnioski mogą składać m.in.: organy administracji publicznej, krajowej, lokalnej i regionalnej; publiczne służby zatrudnienia; krajowe urzędy statystyczne; wyspecjalizowane instytucje, uniwersytety i instytuty badawcze; stowarzyszenia pracodawców i pracowników;  organizacje non-profit.
Budżet programu: 5.658.000 EUR
Termin składania wniosków upływa z dniem 15 stycznia 2014 r.
Więcej informacji znajdziecie Państwo pod adresem:

czwartek, 7 listopada 2013

Projekt na szóstkę - OWIES zaprasza na szkolenie





Projekt na szóstkę - OWIES zaprasza na szkolenie PDF Drukuj Email
środa, 06 listopada 2013 20:50
altWiększości organizacji pozarządowych pisanie projektów nie jest obce, a często to od nich zależy ich byt i rozwój. Jednak stworzenie dobrego, przemyślanego, logicznego i spójnego projektu wcale nie jest proste. Warto pamiętać też o tym, że im lepiej napisany projekt, tym łatwiejsze jest późniejsze wcielanie go w życie i tym mniej nieprzyjemnych niespodzianek może nas spotkać na etapie jego realizacji.



Jak zdefiniować problem i znaleźć możliwości jego rozwiązania? Jak określić cele i metody ich osiągania? Jak stworzyć budżet projektu? Jak to wszystko spiąć tak żeby miało ręce i nogi? Każdego zainteresowanego procesem pisania dobrych projektów, bez względu na to czy miał już z tworzeniem projektów styczność czy też czeka go dopiero „chrzest bojowy", bez względu na to czy planuje napisać projekt mały czy taki z większym rozmachem:

OWIES prowadzony przez Stowarzyszenie Adelfi zaprasza na szkolenie
„Projekt na szóstkę – jak napisać go dobrze i bez potknięć",
które odbędzie się w dniach 16-17 listopada 2013 r. w Hotelu KrystJan w Olecku

Szkolenie skierowane jest do pracowników i przedstawicieli organizacji pozarządowych, a także do pracowników JST, OPS, PUP oraz innych instytucji publicznych wspierających ekonomię społeczną
z subregionu ełckiego. Organizator zapewnia materiały szkoleniowe, nocleg oraz wyżywienie. Szkolenie jest bezpłatne. Zgłoszenie się na jedno ze szkoleń organizowanych przez OWIES nie zobowiązuje do brania udziału w kolejnych.

Zgłoszenia przyjmujemy do 13 listopada 2013 r. w biurze projektu przy ul. Dąbrowskiego 10 lok. 2U w Ełku (formularz można oczywiście wysłać pocztą) lub pod adresem mailowym: malgorzata.zajac@adelfi.pl Zapraszamy do zapoznania się z dostępnym poniżej regulaminem szkoleń oraz do wypełnienia formularza zgłoszeniowego. W razie pytań prosimy o kontakt mailowy na ww. adres bądź telefoniczny z Małgorzatą Zając pod nr tel. 87/737 78 45.

Jak wykorzystać wodę deszczową w domu i ogrodzie?

Deszczówka Wodę deszczową warto gromadzić i wykorzystywać - przyda się i w gospodarstwie domowym, i w ogrodzie. Wodę deszczową możemy p...